Stopimo skupaj – namenimo del dohodnine planinstvu
Planinstvo je ena najbolj množičnih dejavnosti v Sloveniji, ki v organizirani obliki temelji na prostovoljstvu. Hkrati je tudi dejavnost v javnem interesu, saj lahko vsi obiskovalci gora:
- uporabljajo več kot 10.000 kilometrov planinskih poti po vsej Sloveniji,
- poiščejo zavetje in oskrbo v 179 planinskih kočah, bivakih in zavetiščih,
- aktivno sodelujejo pri različnih dejavnostih, ki jih organizirajo planinska društva in planinska zveza (izleti, pohodi, ture, tabori mladih planincev, srečanja …),
- sodelujejo na različnih tečajih in seminarjih s področja planinstva,
- prek Planinskega vestnika in mnogo planinske literature spoznavajo gorski svet in si s samoizobraževanjem pridobivajo dodatno znanje za varnejše obiskovanje gora.
Ravno zaradi odprtosti planinske organizacije do vseh ljubiteljev gora imajo planinska zveza in veliko planinskih društev status organizacije, ki deluje v javnem interesu, zato so posledično upravičenci do sredstev z naslova dohodnine. Zavezanci za dohodnino lahko namreč 0,5 odstotka odmerjene dohodnine namesto v proračun namenite eni ali več organizacijam. Preveč nas te možnosti še ni izkoristilo.
Vi ste zagotovo med prvimi, ki se zavedate in tudi sami občutite pozitivno naravnanost in družbeno koristnost planinstva, zato vas vabim, da del dohodnine namenite Planinski zvezi Slovenije in/ali kateremu od planinskih društev.
Stopimo v dolini skupaj tisti, ki se srečujemo na planinskih poteh in ki se zavedamo koristnosti dejavnosti planinske organizacije! Namenimo ji del sredstev, ki bi sicer pripadel državnemu proračunu. Finančni upravi (FURS) sporočimo svojo odločitev do 31. decembra letos.
Vaša odločitev, ki velja za davčno tajnost, je povsem samostojna in za vas ne predstavlja nobene finančne obremenitve. Z njo le del sredstev, ki bi sicer pripadel državnemu proračunu, usmerite v dejavnost, s katero se ukvarjate tudi sami. Vendar: če jo želite uveljaviti že v tem letu, morate to finančni upravi RS sporočiti najkasneje do 31. decembra 2016 na enega od naslednjih načinov:
- če imate digitalni certifikat, lahko svojo odločitev sporočite prek spletne strani eDavki,
- pisno ali ustno na zapisnik pri pristojnem davčnem organu,
- z izpolnitvijo predizpolnjenega obrazca, ki ga posredujete na naslov vašega davčnega urada.